Na czym polega EKG metodą Holtera?

EKG Holter

Elektrokardiografia nazywana potocznie EKG to badanie, które pozwala na analizę aktywności serca poprzez rejestrację impulsów elektrycznych generowanych przez serce. Tradycyjne EKG jest wykonywane w gabinecie lekarskim, gdzie pacjent zostaje podłączony do elektrod, a następnie zapisywane są impulsy serca. Jednakże nie zawsze jest to wystarczające, aby dokładnie ocenić funkcjonowanie serca. W takim przypadku wykorzystywany jest EKG za pomocą Holtera.

Jak przebiega EKG za pomocą Holtera?

EKG za pomocą Holtera jest jednym z  rodzajów elektrokardiografii, wykonywanym na zlecenie kardiologa, w której pacjent przez całą dobę nosi specjalne urządzenie nazywane holterem, które zapisuje impulsy serca. Sprzęt ten składa się z elektrod, przewodów oraz rejestratora. Urządzenie rejestruje impulsy serca w różnych sytuacjach, w tym podczas snu, odpoczynku, aktywności fizycznej oraz w trakcie wykonywania codziennych czynności, co pozwala na uzyskanie dokładniejszych wyników niż w przypadku tradycyjnego EKG.

Po upływie 24 lub 48 godzin pacjent oddaje urządzenie lekarzowi w celu odczytania wyników. Wszystkie dane zapisywane są na karcie pamięci urządzenia. Lekarz analizuje wyniki i porównuje je z normalnymi wzorcami, aby ocenić funkcjonowanie serca. EKG za pomocą Holtera pozwala na wykrycie zaburzeń rytmu serca, zawału serca czy różnego typu chorób układu krążenia, które mogą być trudne do zdiagnozowania za pomocą tradycyjnego EKG.

Kiedy należy wykonać EKG metodą Holtera?

EKG za pomocą Holtera jest bezpiecznym i bezbolesnym badaniem, które może dostarczyć wielu istotnych informacji na temat funkcjonowania serca. Jest to szczególnie przydatne w przypadku pacjentów, którzy doświadczają okresowych zaburzeń rytmu serca lub innych problemów kardiologicznych o nieznanej etiologii.

Wróć do bloga